Nuk keni produkte në shportë

Provo

Si te ndiheni ngrohte gjate neteve te gjata dhe te ftohta te dimrit

Po, po, te gjithe e dime se dimri duket i kendshem dhe se eshte periudha e Krishtlindjeve e Vitit te Ri dhe shume diteve te tjera zbavitese, por a duhet te jete patjeter kaq i ftohte? Ndoshta ne mund t’jua bejme kete dimer pak me te kendshem duke ju treguar disa keshilla se si ta mbani veten ngrohte gjate neteve te dimrit.

Po, po, te gjithe e dime se dimri duket i kendshem dhe se eshte periudha e Krishtlindjeve e Vitit te Ri dhe shume diteve te tjera zbavitese, por a duhet te jete patjeter kaq i ftohte? Ndoshta ne mund t’jua bejme kete dimer pak me te kendshem duke ju treguar disa keshilla se si ta mbani veten ngrohte gjate neteve te dimrit...

1: Ajroseni shtepine ne menyren e duhur

Ajrosja e shtepise tuaj eshte mjafte e rendesishme dhe gjate muajve te ftohte te dimrit  edhe pse shumica prej jush preferon ti mbaje dritaret e mbyllura per te mbajtur te ftohtin larg. Por ajri i paster eshte nje element i rendesishem per nje gjume te mire, keshtu qe dhomat duhet te ajrosen gjate darkes ne cdo lloj moti, qofte ai edhe me i ftohti.

Mesoni artin e hapjes se dritareve gjate dimrit

Por problem me i madhe me ne eshte se i ajrosim dhomat ne menyren e gabuar duke e hapur dritaren dhe duke e lene ate ashtu per nje kohe te gjate. Ajo cfare pjesa me e madhe prej nesh nuk dine eshte se kjo menyre vetem sjell nje sasi te kufizuar ajri te paster por ne te njejten kohe ul dhe temperature e ambjentit ne menyre drastike. Cila eshte menyra e duhur? Hapni dritaren plotesisht per disa minuta (4 ose 5 minuta mjaftojne) para se te shkoni per te fjetur….  

2: Vishuni trashe

Panvaresisht teknologjise moderne qe i mban shtepite tona te ngrohta ne keto dite, netet e dimrit mund te jene te ftohta. Nje zgjidhje e thjeshte eshte te visheni shume trashe dhe kur shkoni per te fjetur.

Avantazhet e te veshurit trashe

Duke u veshur trashe do te thote me shume ngrohtesi dhe avantazhi eshte se mund te hiqni ndonje rrobe gjate nates nese keni shume vape. Pjesa e trupit e cila e ndien me shume te ftohtin, jane kembet. Vishni nje pale corape te trasha dhe te rehatshme gjate neteve te ftohta te dimrit dhe menjehere keto nete do te jene me te kendeshme.  

3: Zgjidhni jorganin e duhur

Kur vjen puna per te zgjedhur jorganin e duhur qe ju mban ngrohte gjate neteve te gjata dhe te ftohta te dimrit, materiali qe zgjidhni eshte elementi kryesor. Jorganet me pupla jane te lehta, te buta, te ngrohta dhe ajrosen lehtesisht, jorganet e leshte jane rezistente, mbajne ngrohtesine dhe mund te perdoren gjate vitit, dhe jorganet sintetik, nje zgjedhje e koheve moderne- lahen lehte, jane jetegjate dhe te mbajne ngrohte nese jane mjaftueshem te trashe.

Sa i trashe duhet te jete jorgani ne dimer?

Kjo gje varet nga material ii tij dhe preferencat e personit, por ne pergjithesi jorganet e dimrit duhet te kene nje densitet prej 400 deri 600 gram per meter katror, per jorganet me mikrofiber ose leshi diku nga 700 ne 1400 gram per meter katror dhe per jorganet me pupla. Me keto densitete materialesh jorgani do ju mbaje ngrohte. Thjeshte mos kaloni ne ekstremin tjeter kur jorgani behet si shkretira e Saharase, gje qe nuk do t’jua bejne mbremjet aq te kendshme….  

4: Pini nje filxhan te nxehte caji para se te flini

Nuk eshte me sekret qe nje caj i nxehte do t’ju qetesoje trupin dhe do ajo qe to t’jua beje mbremjen me te kendshme eshte fakti se duhet ta pini ne mbremje kur trupi dhe mendja juaj kane nevoje per relaks ne menyre qe te beni nje gjume perfekt. Por pse te pini caj ne vend te pijeve te tjera te nxeha?

Caji eshte nje zgjedhje neutrale

Sigurishte, shume njerez besojne se disa lloje cajrash sjellin benefite ne shendet, por kjo nuk eshte arsyeja se pse ju duhet te zgjidhni cajin ne vend te kafes apo qumeshtit te ngrohte, kakaos ose limonates se ngrohte. Arsyeja eshte shume e thjeshte - caji nuk jep efekte anesore te padeshiruara sic bejne pijet e tjera. Kafeja largon gjumit, kakao dhe limonata mund t’ju rrisin sheqerin dhe qumeshti i ngrohte me gjithe yndyren qe permban mund t’ju krijoj probleme me tretjen,gje e cila mund t’ju lere pa gjume. Pra e shihni tani se pse beni mire te qendroni tek caji, vrisni dy zogj me nje gure: Ju ngroh trupin dhe nuk ju krijon probleme kur shkoni ne shtrat.