Nuk keni produkte në shportë

Provo

Ndjeheni te fryre pas pushimeve? Zbuloni programin 8 ditor!

Ndjesia e fryrjes nuk eshte i vetmi problem i sezonit pas pushimeve, Eshte gjithashtu dhe lodhja derrmuese, dhimbja e stomakut dhe e kokes, depresioni dhe gjera te tjera te pakendeshme qe do tju bejne te doni te rrini ne shtrat gjate gjithe dites, Mund ta beni kete sigurisht por programi 8 ditor i detoksit mund te jete nje ide edhe me e mire ne fund te fundit.

Ndjesia e fryrjes nuk eshte i vetmi problem i sezonit pas pushimeve, Eshte gjithashtu dhe lodhja derrmuese, dhimbja e stomakut dhe e kokes, depresioni dhe gjera te tjera te pakendeshme qe do tju bejne te doni te rrini ne shtrat gjate gjithe dites, Mund ta beni kete sigurisht por programi 8 ditor i detoksit mund te jete nje ide edhe me e mire ne fund te fundit.

Dita 1: Hapat e pare

Cdo fillim i ri eshte i veshtire dhe fillimi i nje jete te shendeteshme pas sezonit te Krishtlindjeve nuk ben ndonje ndryshim- kjo eshte arsyeja pse ju duhet te filloni programin e detoksit avash duke mos shkaktuar deme te medha, Si fillim, programoni ne axhenden tuaj nje ecje te gjate prej 60-90 minutash gjate mbremjes, do ta mbushe trupin tuaj me oksigjen  dhe do te rigjeneroje muskujt e lodhur.  

Dita 2: Filloni te nxirrni alkoolin nga jeta juaj

Duke filluar nga dita 2 e deri ne diten 8 ju nuk duhet te pini alkool. As edhe nje gote vere apo birre gjate  takimit me miqte e vjeter apo ndonje tekila per te festuar ditelindjen e mikut tuaj me te mire. Pini vetem uje ose caj jeshil ne mengjes dhe ne mbremje per rezultate me te shpejta duke larguar ndjesine e pakendeshme te fryrjes,  

Dita 3: Ndryshimi i pare i madhe ne dieten tuaj

Te gjitha ushqimet e pashendeteshme qe keni ngrene gjate pushime mund te jene tretur kohe me pare por pasojat jane ende te dukshme ne trupin tuaj: lodhje e perhershme, shtim i tepert ne peshe dhe te perziera. Diten e 3-te hani (vetem kete dite) hani vetem fruta dhe perime te grira. Po, jo mish, jo buke, jo makarona, jo patate vetem ushqime te shendeteshme dhe pa kalori.  

Dita 4: Nje shperblim i vogel

Dita 3 do te jete shume kerkuese per trupin dhe motivimin tuaj, pra dita 4 do te jete koha perfekte per nje shperblim te vogel- nje diete e re me 3-4 vakte te shijshme te cilat ju i pelqeni shume. Por secili nga keto vakte mund te mbaje vetem nje ingredient: biftek, disa feta buke apo nje pjate me makarona (dhe jo nje biftek me disa patate, disa feta buke me proshute dhe djathe apo nje pjate makarona me salce Bolonjeze).  

Dita 5:Shtimi i aktiviteteve intensive mendore Ne diten 5 ju duhet te vazhdoni dieten me nje ingredient, por  gjithashtu duhet te shtoni disa aktivitet mendore. Mos kerkoni justifikime, gjysma e ketij programi ka perfunduar dhe trupi juaj sapo ka filluar te ambientohet me regjimin e ri dhe te shendetshem, keshtu eshte koha te bejme nje hap perpara! Ndryshoni programin e ecjes ne mbremje te cilin e filluat ne diten e pare duke bere 60 minuta ushtrime mendore sipas deshires tuaj. Fshirja e pluhurave per 60minuta nuk do te beje pune.             

Dita 6: Molle per mengjes, per dreke dhe per darke  

Dita 6 eshte dita e molles, qe do te thote qe ju duhet te hani vetem molle (dhe sigurishte te vazhdoni regjimin e pirjes se ujit dhe cajit dhe te ushtrimeve). Mollet jane shume te mira per pastrimin e e trupit. Shume te ushqyeshme dhe permbajne shume vitamina, fibra dhe antioksidante dhe kane shume agjent qe largojne substancat e padeshiruara qe keni fituar gjate Dhjetorit.  

Dita 7: Akoma molle

Shume dietolog e rekomandojne detoksin me molle per te pakten dy dite, ju kerkojm ndjese por do t’ju duhet te hani edhe nje dite molle te gjelbra e te kuqe gjate gjithe dites. A e permendem me pare se mollet njihen per uljen e kolesterolit tek disa njerez? Apo qe ju permirsojne ne menyre te dukshme lekuren? Dita 7 nuk duket dhe aq keq tani apo jo?  

Dita 8: Hipni ne nje peshore dhe shikojeni veten ne pasqyre

Se pari ndizni kompjuterin dhe vini muzike - ja keni dale mbane! Dita 8 eshte dita e fundit e programit detoks te Janarit. Deri me sot ju duhet te ndjeheni me mire, dhe si prove per suksesin tuaj ju mund te hipni ne nje peshore dhe te shikoni se sa kile keni humbur dhe shihni veten ne pasqyre dhe shikoni sesi trupi juaj ka shkuar ne formen e duhur dhe se sa eshte permirsuar lekura juaj. Mund te mos e ndiqni me perpikmeri regjimin tuaj tani, por mos iu ktheni ushqimeve te mepareshme. Behini keto 8 dite detoksi, hapin e pare drejte nje fillimi te ri.