Nuk keni produkte në shportë

Provo

Dizenjoni dhomën tuaj për një gjumë më të mirë

Dëshironi të flini më mirë? Teknikat e ndryshme të relaksimit mund t’ju ndihmojnë, duke maksimizuar shanset për një natë të qetë duke krijuar një ambient gjumi të këndshëm dhe komod. Është koha për të dizenjuar dhomën tuaj për një gjumë të qetë!

Dëshironi të flini më mirë? Teknikat e ndryshme të relaksimit mund t’ju ndihmojnë, duke maksimizuar shanset për një natë të qetë duke krijuar një ambient gjumi të këndshëm dhe komod. Është koha për të dizenjuar dhomën tuaj për një gjumë të qetë!

1: Errësira

Errësira është çelësi i gjumit të mirë - sa më e errët të jetë dhoma, aq më e lehtë do ju zërë gjumi dhe do të qëndroni në gjumë gjatë gjithë natës. Kjo nuk do të thotë që ju duhet ta mbani dhomën e gjumit në errësirë të plotë në çdo kohë, por ju duhet ta dizenjoni në mënyrë që të lejojë errësirën e plotë kur të jetë e nevojshme. Grilat në dritare janë shumë të rëndësishme. Një ide e mirë është edhe zbehja e dritave, pasi drita e fortë zgjon mendjen dhe e bën gjumin shumë më të vështirë.

2: Temperatura

U përpoqët të flinit në një dhomë shumë të nxehtë ose shumë të ftohtë? E pamundur, apo jo? Temperatura optimale në dhomën e gjumit duhet më e ulët se në pjesën tjetër të shtëpisë. Gjatë ditëve të ftohta të vitit duhet të jetë rreth 18-20 ° C, ndërsa gjatë periudhave më të ngrohta duhet disa gradë poshtë asaj që është jashtë.

3: Ajri

Ne kemi nevojë për ajër për të marrë frymë dhe për të fjetur mirë! Dalja në ajër nuk është një problem gjatë verës - thjesht hapni dritaren dhe lejoni që ajri i këndshëm të ushqejë ëndrrat tuaja gjatë gjithë natës. Po në dimër? Kryesore është ajrimi i shpejtë por i efektshëm. Dritaret e mëdha bëjnë punën më të mirë pasi ju mund t'i hapni ato për disa minuta dhe mbushni dhomën me ajër të pastër. Dhoma gjumit ka nevojë për dritare të mëdha!

4: Mobilje funksionale

Dhoma e gjumit e mbushur me njerëz nuk është aspak mënyrë e mire për një gjumë të qetë. A keni vërtet nevojë për veshje të dytë në dhomën e gjumit? Ose për tavolinë dhe kolltuk? Apo një kompjuter ose një trajner palestre? Dhoma e gjumit është për të fjetur kështu që mbani punën dhe aktivitetet e kohës së lirë jashtë saj. Zgjidhni pjesë funksionale të orendive që do t'ju lejojnë të ruani lehtësisht atë që keni nevojë në dhomën e gjumit dhe lini një hapësirë të lirë për të krijuar një atmosferë të këndshme.

5: Ngjyrat

Ngjyra e bardhë ose e lehtë pastel përshtatet më së miri në dhomën e gjumit. Ne ju sugjerojmë mure të bardha dhe të shtoni disa ngjyra përmes mobiljeve dhe dekoratave të lehta. Vetëm mos e bëni atë shumë të gjallë, pasi kjo do të stimulojë shumë shqisa dhe do t'ju mbajë larg nga gjumi.

6: Shtrati, dysheku dhe shtroja

Para së gjithash, shtrati duhet të jetë i madh. Kjo nuk do të thotë se duhet të jetë sa më i madh të jetë e mundur (pasi qasja juaj në krevat do të jetë e kufizuar), por shtrati i madh do të thotë më shumë hapësirë, veçanërisht nëse jeni duke e ndarë me një partner. Dysheku me cilësi të lartë është gjithashtu një domosdoshmëri - zgjidheni sipas preferencës suaj të butësisë / qëndrueshmërisë, por në çdo rast, sigurohuni të jetë i ajrosshëm dhe mbajë temperaturën e trupit në nivelin optimal. Shtresa e mbulesa duhet komode dhe e bërë nga material që rregullon temperaturën e trupit në mënyrë efikase, të tilla si pambuku, mëndafshi ose leshi. Materialet artificiale zakonisht nuk janë zgjedhje e mirë.

7: Zhurmat

Zhurma mund të pushtojë dhomën tuaj të gjumit (dhe të shqetësojë gjumin tuaj të qetë) nga 3 drejtime: nga jashtë, nga dhoma të tjera të shtëpisë tuaj ose nga personi që flen pranë jush. E para mund të parandalohet duke instaluar dritare me cilësi të lartë - nëse dritaret tuaja janë të vjetra, mbyllni ato duke përdorur zbukurime, shkumë ose edhe perde verbale për zvogëlimin e zhurmave. Po, këto gjëra me të vërtetë ekzistojnë ... E dyta (zhurma nga dhomat e tjera brenda shtëpisë tuaj) mund të eleminohet duke mbyllur dyert. Dhe e fundit (partneri gërhitës) mund të eleminohet lehtësisht me aparatet e veshit.

8: Pastërtia

Çfarë roli ka pastërtia në hartimin e dhomës së gjumit? Në të vërtetë ka një rol thelbësor! Dyshemeja në një dhomë gjumi që nuk ofron hapësirë të mjaftueshme magazinimi zakonisht përfundon e mbuluara me të gjitha llojet e sendeve, nga rrobat e përdorura në stoli, libra dhe telefona celularë. Ecja në një dhomë gjumi të tillë është një makth dhe gjumi në një dhomë të tillë është padyshim një shqetësim! Nëse dëshironi të flini mirë, mbajeni dhomën e gjumit të pastër dhe të organizuar mirë.