Nuk keni produkte në shportë

Provo

Disa nga gabimet qe bejne njerezit ne Facebook

Disa nga gabimet qe bejne njerezit ne Facebook

Disa nga gabimet që bëjnë njerëzit në Facebook

Facebook, si dhe të gjitha rrjetet e tjera sociale, janë plot me njerëz të cilët ndoshta nuk mund te kene degjuar per intimitetit e fjalës. Nuk janë patjetër disa prej njerëzve të tillë në mesin e miqve tuaj në Facebook; këta janë njerëz të cilët ndajnë të gjitha ngjarjet e tyre personale, problemet emocionale dhe shpërthimet e të dhënave personale me botën e gjerë pa ndonjë HOLDBACKS. A edhe ju të merrni ndonjëherë të dridhura kur ju shihni se çfarë njerëz janë të gatshëm për të ndarë me të gjithë botën? Apo jeni një nga njerëzit të cilët rregullisht bëjnë gabimet e mëposhtme?

 

Gabimi  # 1: Publikimi i ditelindjes tuaj ne Facebook

Na jepni një arsye të forte pse publikimi i ditelindjes  tuaj në profilin tuaj në Facebook  është një ide e mirë – edhe nëse ju jeni të kënaqur me çdo vit qe kalon dhe ju rriteni ne moshë. Përndryshe, ne nuk kemi nje arsye te vetme qe kjo gje eshte e mire, por kjo do të jap një mundësi  abuzuesit për të vjedhur identitetin tuaj! Ose nese ju thjeshte nuk mund te hiqni dore, dikush me shume e dikush me pak nga pershendetjet e sinqerta nga miqte dhe njerezit e dashur ne ditelindjen tuaj , ju mund te publikoni vetem diten dhe muajin e lindjes, por jo vitin tuaj te lindjes.

Gabimi # 2: Ju tregoni qe po shkoni me pushime

Sigurisht që ju jeni të lumtur qe do te niseni me pushime , për pushime te gjata ose per një udhëtim gjatë fundjavës - por  gjithashtu ju jeni duke u thënë njerëzve që ju do të jetë larg nga shtëpia për një periudhë kohore dhe  ambjentet tuaja do te jene te pa mbikqyrura. Ju nuk keni pse te njoftoni largimin tuaj ne Facebook, ju mund te lini nje mesazh ne sekretarine tuaj telefonike qe nuk do te ndodheni  ne shtepi nga java e ardhshme. Hajdutët do të jenë mirënjohës.  Nëse ju doni te mburreni me pushimet tuaj fantastike atehere bejeni atë kur të ktheheni - ju kurrë nuk e di se cili nga miqtë tuaj "Facebook" mund të abuzojnë me informacion të tillë!

Gabimi # 3: Ju përdorni një fjalëkalim  të qartë që dikush mund të mendoj dhe gjeje ate shume lehte

Eshte fjalekalimi juaj ne Facebook emri i kafshes tuaj shtepiake? Kjo eshte aq e  thjeshte per tu gjetur dhe eshte njesoj sikur te vendosesh si pin per karten tuaj te kreditit vitin tuaj te lindjes. Kjo është diçka që të gjithë personat qe ju njohin e dine shume mire. Kjo eshte ajo qe na surprizon shpeshhere sepse ende shumica e njerezve perdorin fjalekalime qe mund te gjenden shume lehte nga persona te tjere. Behuni pak më inovativ. Nëse ju keni frikë se nuk do ta mbani mend fjalëkalimin tuaj, shenojeni ate ne një letër ose shtoni nje numer në fjalëkalimin tuaj për të rritur sadopak  sigurinë e profileve tuaja online.

Gabimi # 4: Ju nuk jeni duke përdorur parametrat e privatësisë dhe sigurise

A e dini se ne Facebook, eshte nje faqe e terre ku ju mund te rregulloni privatesine tuaj? Kjo eshte nje ide e mire per tu siguruar qe askush qe ju nuk deshironi te mos e shikoje profilin tuaj. Nëse ju nuk e percaktoni sakte se kush deshiron qe te shikoje profilin tuaj atehere  çdokush mund të shikoje të dhënat tuaja në profilin tuaj, jo vetëm miqtë tuaj.   Edhe nese ju nuk mund ti rezitoni shperndarjes se informacion ne Facebook, ju mund ta shperndani ate vete me ato qe mendoni se jane miqte tuaj, jo me miqte te cilet ju nuk i njohni aq sa duhet.

Gabimi # 5: Ju publikoni çdo gjë që kalon ne mendjen tuaj

A jeni ju te vetëdijshëm se ajo që ju do te postoni ne profilin tuaj ne Facebook mund të kontrollohet nga policia, punëdhënësit tuaj të tanishëm ose potencial dhe të afërmit tuaj?   Mendohuni perpara se te postoni diçka ne profilin tuaj sepse mund t’ju penalizoje ose mund të bindë shefin tuaj se ju jeni të paaftë për pozicionin tuaj të punës - ose diçka që mund të thyejnë zemrën e te afermve tuaj. Nje numer ne rritje i kompanive hetojne ne faqen e interneti per kandidatet qe duan te marin ne pune apo qe jane ne pun , keshtu qe mos lejoni te humbsni nje pozicion pune nga nje njoftim i rreme ne profilin tuaj.

Gabimi # 6: Ju harroni se mund te perdorni mesazhet private ne Facebook

A jeni ju te bindur qe mund te publikoni gjerat tuaja private, dhe ti ndani ato me te gjithe? Eshte koha per te hequr dore nga ky ves. Nese nje bisede perfshin  2 personave  eshte me mire ta ndani kete bisede ne mesazhe private  dhe vetem keto 2 persona do te kene informacion ne lidhje me kete bisede jo personat e tjere qe jane ne facebook apo miq e tyre te perbashket.  Edhe nese do te lini nje takim per nje kafe, pse te gjithe personat duhet  ta dijne kete?

Gabimi # 7: Ju publikoni te dhena per femijet tuaj

A mendoni ju se te gjithe miqte tuaj ne Facebook duhet te dine gjithcka per femijen tuaj me te vogel, apo ndoshta vetem 10 apo 20 prej tyre?  Ndoshta ju duhet te ruani disa te dhena si pershembull emrin qe ju e therrisni me perkedheli, diten e lindjes, fotot dhe vecantite shendetsore per veten dhe njerezit prane jush. Ka shume persona ne internet qe mund te perfitojne nga keto te dhena , a nuk mendosni se kjo eshte nje gje e padrejte qe ju po i beni femijes tuaj?