Nuk keni produkte në shportë

Provo

Çudira rreth Black Friday

A keni dëgjuar për Black Friday? Është dita pas ditës së falenderimeve në SHBA, kur fillon sezoni i blerjeve për krishlindjet, rradhët e mëdha nëpër dyqane për Black Friday nuk janë të vetmet probleme të pakëndeshme me të cilat do përballeni. Gjatë vitit të kaluar kanë ndodhur shumë ngjarje të çuditshme. Vijoni me leximin e tyre. 

Cudia  #1: Solucion djegese per syte

Te premten e zeze te vitit 2011 ne Waltmart ne Kalifoni ndodhi nje skene e cila eshte e veshtire per tu harruar. Kur nje nga punonjesit hapi nje arke te madhe me X-box te sapo ardhur nga fabrika, nje zonje i sperkati 10 persona te tjere me solucion djeges per syte qe ajo te arrinte te siguronte nje te tille me cmimin me te ulet. E pakendeshme apo jo? Por pjesa edhe me e rende ishte se ajo nuk u akuzua per asnje krim. Policia arriti ne konkluzionin qe ajo e kishte perdorur ate solucion per vetmbrojtje. Ne nje qender tregtare! Duke blere nje X-box!

Cudia #2: Parkimi

Policia u lajmerua nga nje parking perballe dyqanit Waltmart ne Florida kete dite ne vitin 2012. Por cila ishte emergjenca? Mesa duket dikush kishte shtene me arme mbi dy njerez qe te mos i zinin vendin per te parkuar makinen e tij. E besoni dot? Gjeja me e mire do te ishte qe ta parkonit makinen pak me tutje e te ecnit ne kembe.    

Cudia #3: Pune e rrezikshme

Jeta e shitesve neper dyqane ne te premten e zeze duhet te jet e tmerrshme, nuk mendoni keshtu? Ne 2011 nje nga punonjeset e dyqaneve qe ishin bere pjese e te premtes se zeze pasi mbaroj turnin e nates, per shkak te lodhjes se madhe rruges per ne shtepi makina e saj doli nga rruga dhe ra ne nje kanal. Shpetoi, por me shume veshtiresi.     

Nje tjeter punonjes u pushua nga puna diten e te premtes se zeze sepse po mundohej ta drejtonte klientin ne rradhen e caktuar per daljen nga dyqani. Klientit nuk i pelqeu kjo gje dhe e shtyu punonjesin. Punonjesi instiktivisht arriti ta mbante bleresin i cili u pengua dhe ishte gati per te rene ne toke, por me vone u pushua nga puna. Punonjesit nuk lejohen ta prekin klientin ne disa dyqane te vecanta. Nuk eshte aq e drejte apo jo?      

Cudia #4: Dhuratat jane me te rendesishme se jeta.

Nje burri rreth te gjashtedhjetave ne te premten e zeze i ra infarct ne zemer dhe ra ne toke? Cfare bene Bleresit e tjere? Nese mendoni se e ndihmuan, gaboheni. Klientet e injoruan dhe disa madje dhe e shkelen gjate vrapit te tyre neper dyqane. Burri vdiq ne spital ate dite.         

Cudia #5: Lodrat jane te rrezikshme

Te premten e zeze te vitit 2012, nje polic arresoi nje gruan perballe dyqanit te lodrave Wisconsin. Arsyeja? Ajo donte te hynte pa rradhe, klientet e tjere nuk e lejuan dhe ajo i kercenonte duke thene se do ti vriste te gjithe. Nuk mendoni se e ka kaluar paksa?            Kene degjuar ndonjeher per toys and tots? Eshte nje program bamirsie, i cili shperndan lodra femijeve, familjet e te cileve nuk mund ti perballojne cmimet. Kjo nuk e ndaloi nje kliente te godiste me thike nje nga punonjesit vullnetare. Mesa duket, te vrasesh diten e te premtes se zeze nuk eshte krim.     

Cudia #6: Bleresit vijne te pregatitur

Florida nuk njihet vetem per klimen e ngrohte po gjithashtu edhe per sezonin special te blerjeve sepse bleresit vijne te pregatitur. Nje burre u arrestua te premten e zeze te vitit 2011 por jo sepse goditi apo vrau ndonje nga te pranishmit. Arsyeja? Ai hyri ne dyqan i pregatitur shume mire. Dhe me te pregatitur shume mire do te kuptojme se hyri Brenda me nje pistolete dy thika dhe nje granate. Thjeshte per te qene i sigurt!

Cudia #7: Lufta per petulla te embla

Ju pelqejne petullat e embla? Mesa duket disa njerez i perlqejne aq shume sa jane gati te luftojne per to! Mos harroni qe po flasim per te premten e zeze ku cmimet ulen jashtezakonisht shume, dhe njerezit zihen per te blere me cmim shume te ulet pjekesin e ketyre petullave.